Boys On Wheels
93%
Kommentarer (24)
Om klippet
- Beskrivning
- Ett par män i rullstol med cp-skada (cerebral pares) har bildat ett band. Här kan ni se deras framförande av ett gäng sköna 80-talsklassiker, de har gjort egna texter till låtarna också. Vi har lagt in denna film för att visa hur duktiga de är. Det verkar nästan som de parodiserar sig själva en gnutta ibland. Ett plus i kanten är ju att sångaren heter Jesper också.
- Datum
- 19 dec 2007 04:42
- Visningar
- 80 357
- Antal röster
- 314
- Klippets längd
- 04:08
- Kategori
- Musik
- Taggar
- Visa
hahahhahahhahahahhahhahah så jävla bra e de alltså det är sådana människor som jag avundas fastän de e bundna till en stol så sjunger de och så börjar de diskriminera homosexuella alltså inget emot homo men hahahhahahahh fan vad de e softa.
Ni som påstår att detta skulle vara diskriminering borde sluta skolka från skolan! Diskriminering hade de vart om i dom inte hade fått sjunga pga deras handikapp och inte tvärtom!
vadå det är ju inte diskriminering ju? dem sjunger ju för att dem vill sjunga och det är väll inget fel med det?
det är ju fan lite kul men man får behöver ju inte ta det för att skratta
Exakt var ser ni diskrimineringen? O_o Man skrattar ju åt deras texter inte åt vad dom har för sjukdom, det fattar ni väl själv -.- Annars skulle dom väl endå inte skapat fler låtar och spelat i TV?
man skrattar ju inte åt dom man skrattar ju med dom....
cool keep up the good work
jaha förlåt för påhoppet då
Jag känner sångaren (Jesper Odelberg). Hans bror heter Joakim Odelberg och är sångare. Min pappa växte upp med Jesper och Joakim så jag känner dom väldigt väl. Och Jesper är komiker. Han skämtar alltid om sin Cp-skada så han tycker egentligen inte att de är så jobbigt, eller ja. Det är klart att han tycker det är jobbigt, men inte på de sättet. Ville bara ha detta sagt så inte folk börjar undra =). Och om ni inte tror mig att jag känner dom så behöver ni inte det. Men jag vill ha detta sagt att detta är ingen diskriminering. Han har valt själv att göra detta.
Aja, jag ville bara ha detta sagt. Ha de så bra!
Ändrat: 2007-12-20 20:56:22
Det skapas automatiskt en forumtråd till varje film när vi lägger in dem.
L0L!!
varför snor du min forumtråd bjurn jag hade ju startat en med samma namn
"Digiloo digilej 5 tequila på mig" HAHAHA "I'm rolling away because my legs are......not okay" Det är min favvo.
allså en cp-skadad är ju minst lika smart som en "normal" person..
Tycker dem e skit sköna ;) skulle säkert va skoj att se dem live ;)
Det är alltså MENINGEN att man får skratta. De har ju komiska texter och är väl medvetna om och VILL att publiken ska skratta.
det är inte diskriminering. de har själva valt att se det från den komiska sidan. Och som sagt, den mittersta killen är ståuppkomiker. Han är helt frisk i hjärnan, det är bara kroppen som inte vill. Så han och hans vänner är fullt medvetna om vad de gör och de har skoj ;)
... ser ni inte att det är jesper odelberg som sjunger.. han är en svensk standuppare ..och ja, han är rullstolsburen
Pinsamt Pinsamt.., Men såklart... "Gyllene stol" -.-
Bra sagt!